Ірина Геращенко на згарищі харківської типографії розповіла, як тут друкували газету демократичної опозиції

Співголова фракції «Європейська Солідарність» Ірина Геращенко з народною депутаткою Іриною Фріз у Харкові побували на згарищі друкарні, яку знищили російські окупанти.

«На згарищі друкарні «Фактор – Друк» й досі сильний запах пожежі. Створена 28 років тому типографія забезпечувала 30% українських друкарських потужностей», – показала світлини з місця трагедії Ірина Геращенко.

«Тут працює не лише дуже професійний, але й сміливий колектив. З Іриною Фріз і колегами з типографії сьогодні згадували, як в 2002-2004 рр вони чи не єдині в усій країні погодилися видавати газету опозиційної «Нашої України» В. Ющенка. Це була майже детективна історія таємного нічного друку газет і листівок опозиції», – згадує депутатка.

«Історія типографії – це історія новітньої української книги, яку колектив видавав в найважчих умовах, під час блекаутів, ракетних атак, відключень світла. Працівники друкарні – вузькопрофільні спеціалісти, яких в країні одиниці. І ця страшна атака – удар по книговиданню і галузі», – наголошує Геращенко.

Як відомо, 7 працівників типографії загинули, 9 досі в лікарні, 2 – в дуже важкому стані. 

«Працівники типографії розказали нам дуже щемливу історію. Їхня колега, пані Тетяна, одна з найкращих типографістів-зшивальників книги, підгодовувала кішку Маруську, яка жила в цеху. В час удару пані Тетяна працювала над книгою про порятунок тварин, Маруська сиділа поряд на вікні. Пані Тетяна загинула в пожежі, Маруська вижила…. Й колектив друкарні має ідею – випустити поштову марку з дівчинкою і кішкою, в памʼять про своїх дорогих колег, яких вбила росія… Спробуємо допомогти в реалізації цієї ідеї», – пише Ірина Геращенко.