Андрій Вадатурський ініціював вирішення проблеми використання землі сільськогосподарського призначення, яка не була успадкована

Народний депутат України від фракції Блоку Петра Порошенка Андрій Вадатурський вніс до парламенту проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо відумерлої спадщини на землі сільськогосподарського призначення» (реєстр. №3006-1), який був розроблений за ініціативи профільних асоціацій аграрного сектору економіки України (загалом до 30-ти асоціацій).
вадатурский_вішиванка_720x380Зокрема, свою підтримку надали Аграрний Союз України та Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад. Законопроект був розроблений юристами Аналітичної платформи АПК і є ініціативою Проекту USAID AгроІнвест.
За даними експертів приблизно 1,5 – 2 млн. га сільськогосподарських угідь фактично не мають господаря, оскільки їх власники померли, а спадкоємці відсутні, або не вступили в спадщину. Такі землі наразі знаходяться в «тіні», та досить часто використовуються сільськогосподарськими виробниками незаконно. В той же час, належне законодавче врегулювання дозволило б легалізувати такі землі, та відкрило б додаткові можливості для наповнення місцевих бюджетів.
«Згідно чинного цивільного законодавства України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. В такому випадку, спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. За законодавством, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання особи. У зв’язку із чим, місце відкриття спадщини, у більшості випадків, не відповідає місцю розташування земельної ділянки, в результаті чого порушується принцип земельного законодавства, яким визначено, що сільські, селищні, міські ради розпоряджаються земельними ділянками комунальної власності, в межах відповідної територіальної громади. Окрім того, територіальні громади за місцем відкриття спадщини не завжди знають про наявність у спадкодавця земельної ділянки, що призводить до того, що земельна ділянка просто заростає бур’янами, а місцеві територіальні громади не можуть нею розпорядитися», – повідомив Андрій Вадатурський.
За словами народного обранця, визнання спадщини відумерлою за місцем відкриття спадщини, не єдина проблема, яка перешкоджає належному оформленню прав на земельні ділянки. Органам місцевого самоврядування досить проблемно звертатися до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою та готувати відповідну доказову базу. У зв’язку із цим відсоток визнання спадщини відумерлою через суд досить низький.
Андрій Вадатурський розповів про головні положення зазначеного законопроекту, які дадуть змогу врегулювати питання відумерлої спадщини: «Земельна ділянка сільськогосподарського призначення визнається відумерлою спадщиною за місцезнаходженням, а не за місцем відкриття спадщини. Також право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення переходить до територіальної громади на підставі рішення відповідної територіальної громади про визнання спадщини відумерлою, а не на підставі рішення суду. Окрім цього, рішення територіальної громади про визнання спадщини відумерлою є підставою для видачі свідоцтва про право власності на земельну ділянку в порядку передбаченому законодавством.
Отже, основною перевагою законопроекту є те, що сільським, селищним, міським радам не доведеться звертатися до суду та проходити складу процедуру визнання спадщини відумерлою. Органи місцевого самоврядування зможуть самостійно приймати такі рішення, що значно пришвидшить перехід права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення до територіальних громад. На жаль сьогодні органи місцевого самоврядування не мають достатнього ані кадрового, ані фінансового ресурсу для судового порядку визнання спадщини відумерлою, що і призвело до появи близько 2 мільйонів га сільськогосподарських угідь, які фактично не мають господаря та використовуються незаконно.
Варто також зауважити, що визнання спадщини відумерлою за місцезнаходженням земельної ділянки, а не за місцем відкриття спадщини, дозволить уникнути випадків коли територіальна громада володіє земельною діяльною, яка знаходиться не на її території. Ухвалення законопроекту надасть можливість законно передавати в оренду близько 2 мільйонів га сільськогосподарських угідь, а місцеві бюджети зможуть отримувати понад 1,5 мільярдп гривень щороку (з розрахунку мінімум 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки).
Андрій Вадатурський також повідомив, що законопроект отримав підтримку від Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, що свідчить про його доцільність та актуальність.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*