Хто хоче, той робить: Історія Миколаївського району (частина 2)

Миколаївський район донедавна був одним з найбільш проблемних районів в області. Проблеми з водопостачанням, електроенергією, дорогами, безробіття серед сільської молоді, депресія та інертність були тут звичайною справою. Молодь стрімко залишала сільську місцевість, намагаючись знайти роботу в місті чи закордоном.
Ідентична ситуація була в селі Крива Балка Миколаївського району – невеличкому населеному пункті, одному з тих міріад сіл, які є на теренах України. Засноване у кінці ХІХ ст., воно починалось з маєтку французького підприємця Рено і відчуло на собі всі історичні катаклізми минулого століття: світові війни, революції, зміни режимів, розпад імперій. Час йшов, а життя в Кривій Балці залишалось якимось незмінним: люди жили тут якось за інерцією з дня на день, з десятиліття у десятиліття. Невелике село ніби розтануло серед безкрайніх степів українського півдня.
Мешканці Кривої Балки може і розуміли, що треба щось змінювати, проте не знали як саме. Своєрідним віддзеркаленням місцевої реальності був центр села – поблизу сільради знаходився старий сільський клуб, від якого в 90-ті роки залишилися самі руїни: сіра порожня будівля з вибитими вікнами, високий густий бур’ян навкруги та кучі битої цегли, будівельного сміття. Навіть церкви в селі не було – під храм відвели колишню господарську будівлю через дорогу від сільради.
У 2008 році головою Кривобалківської сільської ради було обрано Леоніда Мухарського, який вирішив поступово, крок за кроком змінити життя в селі на краще.

«Ми розуміли, що швидко не робиться нічого. Рим будували не за день. Ми не Рим, проте навіть в такому невеликому селі навести порядок потребувало часу та зусиль. Тому вирішили робити все поступово. «Швидко – це повільно, але кожного дня», – сказав хтось із мудрих. Це і був наш девіз», – розповідає Леонід Мухарський, сьогодні представник партії БПП «СОЛІДАРНІСТЬ».

Кожний сільський голова розуміє, центр села – це його візитна картка. Тому тонни сміття поблизу сільради треба було прибирати, замість будівлі клубу будувати щось нове. Леонід Мухарський шукав спонсорів, докладав чималих зусиль, знаходив кошти. «Генеральне прибирання» дало свої результати. Биту цеглу, будівельне сміття вивезли, пустир почистили від бур’яну, занедбану будівлю клубу знесли. З’явився великий простір. Почалися облагороджувальні роботи. Адміністрація села мала на меті зробити паркову зону, якої ще немає в жодному селі в районі. Їм допомагали громадські активісти та небайдужі до долі Кривої Балки люди, наприклад відомий волонтер Руслан Пересунько та депутат районної ради від партії «СОЛІДАРНІСТЬ» Ігор Мухарський – ці люди, справжні патріоти свого краю, залучали кошти, надавали посильну допомогу.
Сьогодні центральну частину Кривої Балки просто не впізнати, у порівнянні з тим, що було тут раніше. Зона відпочинку поблизу будівлі сільради має два штучних ставка з підсвічуванням, лавки, акуратні альтанки, декоративну дерев’яну огорожу. По всій території парку висаджено шароподібні акації, берези, хвойні дерева, клумби з квітами. Зелений газон завжди підстрижений, доріжки викладені тротуарною плиткою. У нічний час запалюється світло – було проведено електроенергію, а для підтримання порядку встановлений відеонагляд. Поруч з лавками встановили урни – щоб не смітили на території парку. Ввечері тут тепер відпочивають мешканці Кривої Балки, гуляють матері з дітьми, молодь облюбувала це місце для фотосесій. Спокій та умиротворіння відчуваються в цьому парку, одразу як тільки заходиш.
?????????? ?????????? ?????????? ??????????
На місці страхітливої будівлі клубу тепер височіє церква – зараз вже тривають внутрішні роботи, тож у найближчий час вона почне функціонувати.

«Спочатку ми не знали, що саме побудувати на цьому місці, проте в селі навіть немає нормального храму – його роль відіграє стара господарська будівля, імпровізована під церкву. Тому було вирішено будувати саме храм – люди в селах завжди релігійні, тож, на мою думку, це правильне рішення», – каже Леонід Мухарський.

Керівництво сільської ради вирішило не зупинятися на одному лише парку. У Кривій Балці вже відкрито п’ять дитячих ігрових майданчиків, встановлені павільйони автобусних зупинок, всюди поставлені урни для сміття. Село взагалі вражає свою чистотою – на узбіччі доріг жодної пляшки чи пакету.

«Встановлюючи всюди урни, ми намагалися змінити менталітет мешканців: не смітити, там де живеш, а віднести ту ж пляшку з-під води чи пива до урни. Проте не кожний погодитися нести пляшку до найближчого смітника, який знаходиться за сто метрів. Тому урни мають бути всюди і чим більше, тим краще. Це вже дає свої результати. А головне – люди самі зрозуміли, що треба слідкувати за чистотою. Буття визначає свідомість, тож там де чисто, прибрано, гарно, там і людське життя інше», – впевнений депутат райради Ігор Мухарський.

?????????? ?????????? DSCN8901 ?????????? ??????????
За останні роки Крива Балка дійсно значно змінилася і лише у кращий бік. І це лише початок. За словами сільського голови, роботи ще більше ніж достатньо.
Скромність, чистота та простота – головні атрибути Кривої Балки сьогодні. Село може слугувати прикладом для інших населених пунктів не лише Миколаївського району, але й всієї області. І це не може не радувати.
Читайте також: Хто хоче, той робить: Історія Миколаївського району (частина 1)
 

Автор Андрій Воронов

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*